Cena wzroku – Ranibizumab, Bevacizumab i leczenie zwyrodnienia plamki żółtej cd

Ale niezależnie od tego, kto płaci rachunek, sprzedaż ranibizumabu generuje dochód dla Genentech, wysoka cena leku przyczynia się do ogólnego kosztu opieki zdrowotnej, a lek może czasami być niedostępny. Jest możliwe, że bewacizumab okazałby się lepszy w przypadku zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Na przykład, cząsteczka jest około trzy razy większa od ranibizumabu i może dłużej pozostawać w oku, zmniejszając częstotliwość, z jaką wymagane są iniekcje. Obecnie brakuje danych farmakokinetycznych wewnątrzgałkowych. Jednak ranibizumab może również okazać się lepszy. Oprócz mniejszych rozmiarów ranibizumab jest genetycznie modyfikowany tak, aby miał większe powinowactwo do naczyniowego czynnika wzrostu śródbłonka i został opracowany do użytku wewnątrzgałkowego; więcej leku może przenikać przez wszystkie warstwy siatkówki. Co więcej, ranibizumab, który wycieka z oka do krążenia, ma okres półtrwania w godzinach; okres półtrwania przeciwciała pełnej długości, takiego jak bewacizumab, jest dłuższy. Z tego powodu ranibizumab teoretycznie może być związany z mniejszą toksycznością układową niż bewacizumab, ale nie wiadomo, czy tak rzeczywiście jest. Jako fragment przeciwciała ranibizumab nie zawiera części Fc, więc mniej prawdopodobne jest wywoływanie stanu zapalnego w oku. Jednak według Rosenfelda nie obserwowano widocznego stanu zapalnego w przypadku bewacizumabu, nawet przy najwyższej podanej dawce.
Genentech specjalnie opracował ranibizumab do leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. W wywiadzie Hal Barron, starszy wiceprezes i dyrektor medyczny Genentech, wyjaśnił stanowisko firmy w sprawie stosowania bewacizumabu wewnątrzgałkowego. Mamy ogromną bazę danych sugerującą, że Lucentis jest bardzo skuteczny i bardzo bezpieczny, więc nie jesteśmy pewni wartości przyjmowania czegoś, co nie jest formułowane dla oka i poddawania pacjentów randomizowanemu badaniu, gdy jest, naszym zdaniem, bardzo niskie prawdopodobieństwo jego przewagi – powiedział. Niemniej jednak, Barron przyznał: Jeśli ludzie mają hipotezę, że byłoby lepiej lub bezpieczniej, z pewnością można by to sprawdzić .
Od końca 2005 r. National Eye Institute rozważa propozycję prospektywnego, wieloośrodkowego badania, które porównałoby ranibizumab bezpośrednio z bevacizumabem. Chociaż instytut podpisał umowę o potrzebie rozprawy sądowej, od połowy września wciąż rozważał projekt badań i sposób zapłaty za badania, które prawdopodobnie kosztowałyby dziesiątki milionów dolarów. Jeśli badanie ma się rozpocząć, rząd federalny prawdopodobnie będzie musiał kupić oba leki od Genentech. Badacze prawdopodobnie będą musieli przedłożyć FDA nowy, badany wniosek o podanie bevacizumabu do ciała szklistego. Takie porównanie może ostatecznie nie wpłynąć na różnicę cen między lekami, ale jest to z pewnością jedyny sposób na ustalenie, który lek jest lepszy dla pacjentów.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wywiad z Dr. Frederickiem L. Ferris III, dyrektorem klinicznym National Eye Institute, można usłyszeć na stronie www.nejm.org.
Author Affiliations
Dr Steinbrook ([email protected]) jest krajowym korespondentem czasopisma.

[przypisy: ośrodki odwykowe dla alkoholików, umowa z lekarzem medycyny pracy, gojnik nasiona ]
[patrz też: andrzej cierniewski wikipedia, jakors, pogotowie stomatologiczne toruń ]

0 myśli nt. „Cena wzroku – Ranibizumab, Bevacizumab i leczenie zwyrodnienia plamki żółtej cd

  1. Jakiś czas temu pewna firma wprowadziła na Polski rynek test na niedoczynność tarczycy

  2. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: implanty bielsko[…]

  3. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: psychoterapeuta warszawa[…]