Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe z lamp halogenowych

W porównaniu ze zwykłymi lampami żarowymi, lampy halogenowe mają tę zaletę, że emitują błyskotliwe białe światło. Ta zaleta wiąże się jednak z wyższą emisją promieni ultrafioletowych. Fakt, że lampy halogenowe są szerzej stosowane jako lampy biurkowe, rodzi pytanie o potencjalne ryzyko zapalenia rogówki.
Rysunek 1. Rysunek 1. Narażenie oczu na promieniowanie ultrafioletowe z lamp halogenowych w normalnych warunkach odczytu (linia ciągła) i jego związek z efektywnością różnych długości fali w wywoływaniu zapalenia rogówki (linia przerywana) .1 Ekspozycja na oku jest pokazana w miliwatach na jednostkę powierzchni i na przedział długości fali; Wartości uzyskano przy użyciu 50-watowej lampy z pokrytym metalowym odbłyśnikiem (typ 1) i 50-watowej lampy z pryzmatycznym reflektorem (typ 2).
Mierzono ekspozycję ultrafioletową rogówki w normalnych warunkach odczytu na dwa różne typy lamp halogenowych, przy użyciu spektrometru o wysokiej rozdzielczości (ryc. 1). Odległość papieru od lampy i od oczu wynosiła 30 cm. Odbicie papieru w zakresie ultrafioletu wynosi około 7 procent i jest prawie niezależne od rodzaju papieru. Dawka progowa dla zapalenia rogówki 1, 2 wynosząca 40 J na metr kwadratowy została osiągnięta po 10 godzinach i 55 minutach odczytywania, gdy użyto 50-watowej lampy z powlekanym odbłyśnikiem metalowym. Ta sama ekspozycja została osiągnięta po zaledwie 26 minutach czytania w naturalnym słońcu w czerwcu (przy 63 stopniach słonecznej elewacji, bez chmur) w innych, podobnych warunkach. Zatem w normalnych warunkach odczytu lampy halogenowe są bezpieczne w odniesieniu do ryzyka zapalenia rogówki. W niecodziennym stanie bezpośredniego kontaktu oczu z tą samą lampą halogenową z odległości 15 cm dawka progowa byłaby osiągnięta już po 15 minutach. Używanie tafli szkła jako filtra może znacznie zmniejszyć napromieniowanie ultrafioletowe, ale może spowodować problemy z ogrzewaniem lampy.
F. Daxecker, MD
Uniwersytecka klinika okulistyki
M. Blumthaler, Ph.D.
W. Ambach, Ph.D.
Instytut Fizyki Medycznej University of Innsbruck, A-6020 Innsbruck, Austria
2 Referencje1. DG Pitts. . Oczne efekty promieniowania ultrafioletowego. Am J Optom Physiol Opt 1978; 55: 19-35.
MedlineGoogle Scholar
2. Blumthaler M, Ambach W., Daxecker F.. Na progu ekspozycji na promieniowanie rogówki słonecznej. Invest Ophthalmol Vis Sci 1987; 28: 1713-6.
Web of Science MedlineGoogle Scholar
[więcej w: pogotowie stomatologiczne toruń, bailamos bydgoszcz, agrovis ]

0 myśli nt. „Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe z lamp halogenowych

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: stomatolog lublin[…]