Leczenie osteoporozy po menopauzie kalcytriolem lub wapniem ad 6

W każdej podgrupie istotnie mniej kobiet otrzymujących kalcytriol miało nowe złamania niż kobiety przyjmujące wapń (31 vs. 10 [P <0,0001] dla kobiet z prawidłową absorpcją wapnia i 13 vs. 2 [P <0,05] dla kobiet z zespołem złego wchłaniania wapnia). Wchłanianie wapnia nie miało wpływu na szybkość złamań w grupach leczonych. Złamania obwodowe
Istniała znacząca różnica między grupami leczonymi pod względem liczby złamań obwodowych w ciągu trzech lat badania. W grupie leczonej kalcytriolem stwierdzono 11 przypadków złamań obwodowych u 11 kobiet i 24 z 22 kobiet w grupie wapnia (p <0,05). Złamania te występowały w różnych miejscach, w tym w biodrze (7 złamaniach), nadgarstku (13), przedramieniu (8) i innych miejscach (7).
Dyskusja
Leczenie kalcytriolem przez trzy lata spowodowało trzykrotne zmniejszenie częstości nowych złamań kręgów u kobiet z osteoporozą po menopauzie w porównaniu z leczeniem wapniem w tym samym okresie. Wpływ kalcytriolu był widoczny dopiero po dwóch latach i tylko u kobiet z łagodną postacią osteoporozy (tj. Z pięcioma lub mniej złamaniami w linii podstawowej). Kalcytriol był skuteczny zarówno u kobiet z prawidłowym wchłanianiem wapnia, jak iu osób z zespołem złego wchłaniania wapnia, szczególnie tych drugich. Leczeniu kalcytriolem nie towarzyszyła hiperkalcemia o dowolnym nasileniu.
Zastosowanie kalcytriolu w leczeniu osteoporozy jest kontrowersyjne. Demonstracja korzyści często wymagała dawek powodujących hiperkalcemię25; badania z zastosowaniem niższych dawek nie wykazały żadnych korzyści.26 Ponadto w badaniach wykorzystano różne punkty końcowe, w tym wskaźniki biochemiczne, masę kości 22, 25 26 27 i częstość złamań, 25, 30, ale w przypadku osób z częstością złamań zaangażowanych było zbyt mało pacjentów w celu ostatecznego wykazania jakiegokolwiek skutku. Nasze badanie zostało zaprojektowane tak, aby było wystarczająco duże, aby częstość występowania nowych złamań kręgów podczas leczenia kalcytriolem i wapniem można było porównać z dopuszczalną mocą statystyczną.
Nie badaliśmy mechanizmu działania kalcytriolu u kobiet z osteoporozą. Kalcytriol jest najważniejszym regulatorem absorpcji wapnia w jelitach. Działa również bezpośrednio na osteoblasty, aby stymulować syntezę osteokalcyny, i działa na osteoklasty w celu stymulowania resorpcji kości.31 Nasze odkrycie, że nie było różnicy w szybkości nowych złamań pomiędzy biorcami kalcytriolu z prawidłową absorpcją wapnia i tymi z zespołem złego wchłaniania wapnia sugeruje, że kalcytriol poprawia wchłanianie wapnia w układzie żołądkowo-jelitowym oraz w innych miejscach kontrolujących metabolizm kości.
Należy zauważyć, że prawie jedna trzecia kobiet nie ukończyła badania; odsetek ten wynosił 26% po wykluczeniu kobiet, które wycofały się przed rozpoczęciem leczenia. Jeśli obserwacja jest wyrażana w kategoriach pacjento-lat, osiągnęliśmy 76 procent możliwych działań następczych, jeśli wszystkie 622 kobiety ukończyły badanie lub 81 procent obserwacji możliwe, jeśli 39 kobiet, które nie rozpoczęły leczenia, wyłączony
[podobne: claritine spe, andrzej cierniewski wikipedia, tarabuła dent ]

0 myśli nt. „Leczenie osteoporozy po menopauzie kalcytriolem lub wapniem ad 6

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: odtrucia alkoholowe[…]

  2. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: pogotowie dentystyczne Śląsk[…]