Polityka i obietnica badań nad komórkami macierzystymi

19 lipca 2006 r. Prezydent George W. Bush wykonał swoją konstytucyjną prerogatywę zawetowania aktu kongresowego po raz pierwszy w ciągu 6 lat sprawowania urzędu. Ustawa przyjęta przez Kongres Kontrolowany przez Republikanów pozwoliłaby na niewielkie rozszerzenie badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi. Wezwał on do federalnego finansowania, aby umożliwić pozyskiwanie zarodkowych linii komórek macierzystych z zapłodnionych jajeczek, które są przechowywane w zamrażarkach i są już oznakowane do zniszczenia. W komunikacie weta prezydent wyjaśnił, że komórki macierzyste. . . można go pobierać od dzieci, dorosłych i krwi pępowinowej bez szkody dla dawcy, a te komórki macierzyste są obecnie wykorzystywane w leczeniu. Według New York Times, Karl Rove, szef Biura Politycznego Białego Domu, oświadczył, że embrionalne komórki macierzyste nie są wymagane, ponieważ istnieje dużo więcej obietnic z dorosłych komórek macierzystych . Jednak pojęcie dorosłych komórek macierzystych mają taki sam potencjał rozwojowy, jak embrionalne komórki macierzyste, nie mówiąc już o więcej obietnicach , są wątpliwe. Wydaje się, że Biały Dom otrzymał ten pomysł od Davida Prentice a, starszego członka do spraw nauk biologicznych w Family Research Council i doradcy republikańskich członków Kongresu. W raporcie Rady Prezydenta ds. Bioetyki, Prentice stwierdził, że dorosłe komórki macierzyste mogą skutecznie leczyć ponad 65 chorób. Twierdzenie to jest nie tylko fałszywe, ale także informacje zebrane na stronie internetowej Rady ds. Badań Rodzinnych są czystym hokum.
Jednak Prentice nie jest sam. Poszukiwania Internetu z łatwością pojawiają się dziesiątki firm oferujących leki z udziałem dorosłych lub komórek macierzystych krwi pępowinowej. Głównie w sieci pojawia się przypadek kobiety związanej z wózkiem inwalidzkim przez stwardnienie rozsiane, która otrzymywała komórki macierzyste z krwi pępowinowej w prywatnej klinice w Rotterdamie w Holandii. W ciągu kilku minut rzekomo odzyskała zdolność chodzenia. Takie anegdoty są przynętami używanymi do łapania nieszczęsnych pacjentów w leczenie, które nie ma żadnej wartości.
Na zwierzętach laboratoryjnych istnieją dowody na to, że dorosłe komórki macierzyste mogą różnicować się w komórki, które normalnie należą do innej linii – np. Komórki macierzyste szpiku kostnego w hepatocyty. Ale takie doniesienia o pluripotencjalnych komórkach macierzystych, które mogą ulegać transdyferencjacji1, zostały zakwestionowane.2.3 Fakt, że pojedyncza, ściśle określona hematopoetyczna komórka macierzysta od dorosłej myszy może odtworzyć cały układ krwiotwórczy myszy napromieniowanej śmiertelnie, ale nie ma zdolności do różnicowania się. do innych tkanek zwierzęcia nie wyklucza istnienia pluripotencjalnej komórki macierzystej.4 Taka komórka może nie wyglądać jak hematopoetyczna komórka macierzysta i może czaić się w szpiku, czekając na pojawienie się tylko pod specjalnym okoliczności.
Istotne są eksperymenty mające na celu ustalenie istnienia pluripotencjalnej komórki macierzystej u dorosłych. Obecnie nie ma klinicznych dowodów na istnienie takiej komórki u dorosłych. Zjawisko hematopoezy pozaszpikowej, które występuje w ciężkiej niedokrwistości hemolitycznej i innych stanach, nigdy nie było związane z niczym poza obrazem histologicznym szpiku kostnego wtopionego w obcą tkankę. Nie ma widocznego zróżnicowania w tkance gospodarza
[hasła pokrewne: anty ccp cena badania, jakors, ośrodki odwykowe dla alkoholików ]
[patrz też: andrzej cierniewski wikipedia, jakors, pogotowie stomatologiczne toruń ]

0 myśli nt. „Polityka i obietnica badań nad komórkami macierzystymi