The Worst of Evils: The Walka z bólem

Historia naszych poszukiwań natury, znaczenia i leczenia bólu otwiera okno na wiele aspektów ludzkiej kultury: fizjologia i farmakologia, położnictwo i bakteriologia, psychologia i filozofia, sztuka i literatura oraz polityka i religia. Najgorsze zło Thomasa Dormandy dotyczy wszystkich tych kontekstów, a następnie niektórych. Kronika religijnych zastrzeżeń do skutecznego stosowania znieczulenia w chirurgii i położnictwie w połowie XIX wieku, np. Dormandy również bierze pod uwagę opór przed śmiercią bólu w szerszym kontekście kultury, która obejmowała dualizujące się społeczeństwa, publiczne egzekucje wojskowe chłosty, kary publiczne i niewolnictwo. Podobnie, ponieważ znieczulenie położnicze powodowało kataklizację seksualności kobiet, gdy znajdowały się pod wpływem eteru, a znieczulenie chirurgiczne czyniło zawód chirurgicznym mniej brutalnym i bardziej otwartym na kobiety, te medyczne i farmakologiczne zmiany były nierozerwalnie związane z historią płeć. To tylko dwa przykłady tego, jak Dormandy odczytuje znaczenie wydarzeń naukowych i medycznych przez ich środowiska kulturowe i na odwrót. Easing the Tooth-ach . Barwne wypustki grawerowane przez Jamesa Gillraya, 1796. Wydane przez H. Humphreya w Londynie.
Z Wellcome Library w Londynie.

Podążając tropem późnego, wspaniałego Roya Portera, historia ta często jest oparta na relacjach pierwszoosobowych i skoncentrowanych na pacjencie. Na mrożącą krew w żyłach płytę z jej znieczuloną mastektomią Dormandy dodaje relację prof. George a Wilsona z chemii o amputacji jego stopy: Przypominam sobie czarny wir emocji, horror wielkiej ciemności, poczucie opuszczenia przez Boga i człowieka . Jeszcze gorsza jest historia Hoo Loo, chińskiego robotnika przywiezionego z wioski niedaleko Kantonu do Londynu, w celu usunięcia guza pachwinowego o wadze 65 funtów. Opierając się na współczesnych relacjach okresowych, Dormandy przenosi nas do towarzystwa ponad 500 widzów w opresyjnie gorącej audytorium, aby zobaczyć, jak śmiejący się, żartobliwy pacjent traci krew i zaczyna wołać: Niech to będzie – niech pozostanie. Uwolnij mnie! Nie mogę dłużej znieść przed konwulsjami i umieraniem.
Ból chirurgiczny przed i po epoce znieczulenia stanowi jedynie część tej ambitnej książki, która przenosi się ze świata starożytnego do współczesności, przeplatając opisy rozwoju znanych leków, takich jak morfina i aspiryna, z anegdotami na temat stosowania stoicyzmu, śniegu i mesmeryzm w celu stłumienia bólu. Dormandy równie dobrze wyjaśnia teorię bólu kontroli Gate Control, dzieląc się plotkami na temat osobistości kluczowych postaci w opracowywaniu leków przeciwbólowych lub wspaniałych szczegółów dotyczących wiktoriańskiego opakowania i cen opium.
Jednak integralność książki i wszechstronność autora mogą powstrzymać rozwój. W przypadku Hoo Loo, dlaczego Kompania Wschodnioindyjska sprowadziła człowieka do szpitala Guy a. Jakie przekonania na temat zróżnicowanej wrażliwości na ból nie-białych, nieeuropejskich – o których mowa w późniejszym rozdziale – informowały o wydarzeniu, jego przerażających rezultatach i większej pracy imperium, które stworzyło tę medyczną strefę kontaktu . Jest to stracona okazja do zbadania bardzo globalnej natury tej historii bólu, wobec której Dormandy pochwala gestami w innym miejscu tej książki
[przypisy: gojnik nasiona, baobab nasiona, ortopedika bielany ]
[hasła pokrewne: kamix krotoszyn, nfz zielona góra praca, bailamos bydgoszcz ]

0 myśli nt. „The Worst of Evils: The Walka z bólem

  1. [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu ginekologia estetyczna warszawa[…]

  2. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: lekarz medycyny estetycznej[…]